اولین خودکار ایرانیان
نمایشگاه بین المللی تبلیفات و بازاریابی
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۷
خودکار صدف در چهار سری جهت صادرات و عرضه به داخل
گزارش خبرگزاری فارس از کارخانه خودکار صدف
تیر ۱۶, ۱۳۹۷
قدیمی ترین نوشت افزار ایرانی خودکارایرانی صدف

اولین نوشت افزار ایرانی یا اولین خودکار ایرانی چه طور کار میکرده؟

قدیمی ترین روش نوشتن و قدیمی ترین ابزار نوشتاری

امروز ما از نوشت افزارهای زیاد با کیفیت های مختلف در رنگها و متریال های متفاوتی استفاده میکنیم ، ولی تا حالا فکر کردین حالا چرا این شکلی ساخته شدن؟
قدیمی ترین نوشت افزار های تاریخ که برای نگاشتن خطوط میخی استفاده میشدند ، از جنس چوب یا فلز ، مثل خودکارهای امروزی ساخته میشدند که قسمت ابتدایی آن دارای شکل مثلثی بود که وقتی روی بستری مانند خمیر گل رس یا بستر نرم دیگر قرار میگرفت ، از خود اثر میخی شکل به جای میگذاشت که از آن به عنوان حروف خط میخی استفاده میشد ، جالبه بدونید دقیقا کتیبه گلی منسوب به دوره ی هخامنشیان که در مجموعهٔ بابِلیِ موزهٔ بریتانیا قرار دارد به این نحوه نگاشته شده جالبه بدونید بغیر از این کتیبه چندین کتیبه گلی دیگر با خط میخی ولی به زبان های مختلف مانند زبان بابلی اکدی نیز کشف شده اند و با همان روش نوشته شده اند

قدیمی ترین نوشت افزار ایرانی خودکارایرانی صدف
قدیمی ترین نوشت افزار ایرانی خودکارایرانی صدف
قدیمی ترین نوشت افزار ایرانی خودکارایرانی صدف

خط میخی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد:
میخی به آن دسته از خطوط (دبیره‌ها) گفته می‌شود که با نشانه‌هایی شبیه میخ نوشته می‌شوند. بنابراین خطوط میخی متفاوتی وجود دارند که برای نوشتن زبانهای متفاوتی به کار می‌روند. از گونه‌های مختلف خط میخی می‌توان به میخی سومری، اکدی، ایلامی، اوگاریتی و هخامنشی (برای نوشتن فارسی باستانی) اشاره کرد. تمام خطوط میخی که تا کنون رمز‌گشایی شده‌اند از چپ به راست نوشته می‌شوند. این خط که برخی معتقدند اصلی اندیشه‌نگار دارد، در همه کشورهای آسیای غربی بکار می‌‌رفت. پژوهشگران سومریان را ابداع کنندهٔ خط میخی می‌‌دانند.

میخی سومری:
میخی سومری را غالب پژوهشگران نخستین گونهٔ خط در غرب آسیا می‌شمارند. سومریان (حدود ۳۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد) با ابداع خط میخی دوره‌ای را آغاز کردند که به عنوان آغاز خط نویسی شهرت دارد و همچنین اولین مدارک نگارشی بشر که به صورت لوحهای گلین برجای مانده متعلق به تمدن‌های میانرودان است.

به‌تازگی برخی همچون دکتر عبدالمجید ارفعی بر اینکه سومریان مخترع خط در این منطقه بوده‌اند را زیر پرسش برده اند. این گروه برای این نظریه دو دلیل می‌آورد، یکی این که برخی نام‌های شهرهای سومری به گونهٔ هزوارش هستند که نشان می‌‌دهد که از زبان و خط دیگری گرفته شده و دلیل دیگر پیدا شدن اسنادی در جیرفت و شهر سوخته در شرق ایران به خط میخی آغازین است که کهن تر از خط سومری هستند.

میخی هخامنشی:
این نوع خط میخی که متشکل از ۵۰ علامت است. آخرین نوع خط میخی‌است که ابداع شده است (در سده‌ٔ ششم پیش از میلاد). این خط برای نوشتن کتیبه‌های هخامنشی به کار رفته است. خط میخی هخامنشی خطی نیمه الفبایی نیمه هجایی است به علاوهٔ ۸ علامت (ایدئوگرام) که برای لغات پر استفاده مثل شاه، کشور و اهورامزدا به کار می‌روند. این خط از ساده‌ترین خطوط میخی است. تنها خط میخی اوگاریتی است که از آن ساده تر است و صد در صد الفبایی است.

 

نمونه ای از ابزار های نوشتن روی لوح گلی :

قدیمی ترین نوشت افزار ایرانی خودکارایرانی صدف
قدیمی ترین نوشت افزار ایرانی خودکارایرانی صدف
قدیمی ترین نوشت افزار ایرانی خودکارایرانی صدف
قدیمی ترین نوشت افزار ایرانی خودکارایرانی صدف

امروزه مردم ایران ، اعم از کودک و جوان ، زن و مرد همه و همه در راستای پیشرفت ایران عزیز هر روز در حال تلاش و تحصیل هستند و از ابتدایی ترین نیاز ها برای تحقق این امر کسب سواد و دانش لازم هست و بر کسی اهمیت استفاده از یک نوشت افزار با کیفیت پوشیده نیست ، چه بهتر میشه اگر همین نوشت افزار ساخت ایران باشه ، در واقع با یک تیر دو نشان رو هدف قرار دادن .

خودکار صدف از با کیفیت ترین خودکار بازار ایران هست که ساخت دست همین جوانان ایرانیه که دوست داشتن به جای استفاده از یک خودکار خارجی از خودکار ایرانی استفاده کنند .

ایرانیان از اول به دنبال کسب دانش بودند و با ساده ترین ابزار نوشت افزار توانستن تمدن بزرگی رو بسازند ، چرا ما امروز نسازیم؟

توجه : استفاده از این متن باذکر منبع بلا مانع است.

 

 

 

خودکار ایرانی صدف

723 total views, 1 views today

پاسخ دهید

رفتن به نوارابزار