خودکار ایرانی از بازار ایران تولید داخلی تولید ملی
زخم نوشت افزار چینی بر بازار لوازم التحریر ایران
سپتامبر 21, 2017
چرا خودکار جوهر پس میدهد
علت پس دادن جوهر نوک خودکار و ننوشتن آن چیست؟
اکتبر 22, 2017

جنس انواع جوهر ها در خودکار

جوهر موجود در روان نویس، خودکار یا استمپ جوهری است که در رنگهای مختلف در بازار عرضه میشود معمولا سیاه و یا آبی تیره هستند و انواع مختلف دارند در بعضی از آنها ممکن است از حل کردن رنگ محلول و یا رنگریزه در مایعی موسوم به مایع حامل استفاده شود .جوهر ها تاریخشان به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد میرسد و توسط چینی ها و مصریان از آن استفاده شده است محتویات جوهر بیشتر از دوده چراغ بوده که کربن است و از سوخت ناقص نفت و مایعات دیگر بدست می آید که آنرا با تانن که از گیاهان میگیرند مخلوط می کنند و از سولفات فرو یا سولفات آهن هم در آن استفاده کرده اند . تعداد جوهر ها همانطور که گفتم زیاد بوده و انواع مدرن آن خیلی هم جالبند اما جوهر قلم خودکار ماده حاملش یا روغن گرچک است یا صمغ درخت کاج سفید که از دسته گیاهان سوزنی می باشد و به رزین مشهور است و دیده اید که صمغ بی رنگ آن اگر لباستان را آلوده کند به آسانی پاک نمی شود و در آب محلول نیست غلظت آنها را میشود کنترل کرد و حتی آنرا خشک کرد قطعه رزینی که روی آرشه ویلون میکشند و نوازندگان ویلون با خود دارند همین رازین است که به رنگ زرد می باشد, غلظتش را باید به نحوی تنظیم کرد که از ته آن خارج نشود ولی با نیروی جاذبه گوی کوچک نوک خودکار را تر کند دوده و رنگریزه و تعداد زیادی از مواد شیمایی را میتوان برای رنگ در آن استفاده کرد و مواد افزودنی دیگری را برای کنترل به آن افزود تا طراحی آن نیاز کاربردی آنرا فراهم کند .

 اگر دنبال ساختن و طراحی آن هستید از صمغ کاج سفید یا زرد شروع کنید و آنرا با دوده چراغ صاف مخلوط کرده ودر یک خودکار خالی تزریق کنید و برای پاک کردن وسایل آلوده شده از الکل ایزوپروپیل استفاده کنید و کم کم مواد رنگی شیمیایی دیگر را برای رنگ های دیگر به تنهایی یا همزمان بکار ببرید .

یکی دیگراز مواد مورد استفاده در ساخت جوهرهای رنگی، رنگهایی موسوم به رنگهای آزو می‌باشد. از انواع دیگر این رنگها، برای رنگ کردن لباس و مواد غذایی نیز استفاده می‌شود. این رنگها، رنگهای آلی هستند. یعنی می‌توان آنها را از ترکیبات نفتی بدست آورد.

 برای ساختن یک رنگ آزویک، یک ترکیب آروماتیک شامل یک گروه بنزنی که یک –NH2 به آن منصل است را با نیتریک اسید وارد واکنش می‌کنند. با استفاده از آمینها و فنلهای گوناگون، می توان رنگهای بسیار متنوعی از زرد-نارنجی، قرمز، آبی و قهوه ای را تهیه نمود. 

 

10,541 total views, 2 views today

پاسخی بگذارید

رفتن به نوار ابزار